socialistické sci-fi

50 Sci-Fi a fantasy by si měl každý socialista přečíst

Autor Čína Mieville stanoví seznam 50 sci-fi a fantasy děl, které b.y si měl každý socialista přečíst

,

Když jsem se stal socialistou, studoval jsem také sociologii a filozofii akademicky. Zažil jsem něco, co se zdá být trendem u mnoha (i když jistě ne všech) lidí, kteří se ponoří do těchto světů: náhlá ztráta zájmu o beletrii.

Postupem času jsem četl jen literaturu faktu a objevil něco, co  mi chybí. 

Čtení beletrie mělo opět na mě velký vliv, stimulovalo části mého mozku, které ležely většinou spící (nebo jen něco zažívaly prostřednictvím filmů a televizních pořadů). Cítím se osvobozen z toho, že jsem se znovu ponořil, a také se cítím lépe připraven řešit problémy jako socialista (a jako sociolog a filozof).

Mievilleova doporučení doporučuji, protože je sám autorem fantastické sci-fi. Na webu Mezinárodního socialistického přehledu je s ním fantastický rozhovor. Je autorem takových fantastických děl, jako je Město a město , Kraken a jeho nová kniha, kterou držím v ruce v dychtivém očekávání, velvyslanectví . Užívat si!

Čína Mieville

Toto není seznam „nejlepší“ fantazie nebo SF. Na seznamu je obrovské množství vynikajících děl. Ti níže jsou vybíráni nejen kvůli své kvalitě - která je většinou dobrá, ale proměnlivá -, ale také proto, že politika, kterou vkládají (úmyslně nebo ne), je pro socialisty obzvláště zajímavá. Samozřejmě by mohla být vybrána i jiná díla - stejných nebo jiných autorů: nesouhlas a alternativní návrhy jsou vítány. 

Iain M. Banks - použití zbraní (1990)

Socialistický SF diskutuje o post-nedostatku společnosti. Kultura je "dobrá" v narativním a politickém smyslu, ale jsou zde i otázky mezikulturní viny a manipulace komplikující příběh tím, že jsou zjednodušující utopií.

Edward Bellamy - ohlédnutí dozadu, 2000-1887 (1888)

Velmi vlivná, spíše byrokratická rovnostářská / naivní komunistická utopie. Velmi dobře se zabývá zmatením „moderního“ (19. století) hlavního hrdiny ve světě, jež nepomohl vytvořit (viz Bogdanov).

Alexander Bogdanov - Červená hvězda: Utopie (1908; trans. 1984)

Tento bolševický SF pošle revolucionáře na socialistický Mars.

Kniha byla v SSSR kritizována (s určitým ospravedlněním) za to, že byla proti-stalinistická. Vypořádá se dobře s problémem, kterému čelí někdo, kdo se snaží přizpůsobit nové společnosti, kterou nepomohl vytvořit (viz Bellamy).

Emma Bull & Steven Brust - Svoboda a nutnost (1997)

Bull je levicový liberál a Brust je spisovatelem trockistického fantasy. F & Nis zasazený do 19. století grafistů a třídní zmateku. Bylo to popsáno jako „první marxistický steampunk“ nebo „fantasy pro mladé Hegelians“.

Michail Bulgakov - Mistr a Margarita (1938; trans. 1967)

Úžasná fantazie zasazená do 30. let v Moskvě s ďáblem, Pontským Pilátem, putujícím Židem a satirou a kritikou stalinistického Ruska, takže je neuvěřitelné, že se dostala přes cenzory, zcela brilantní.

Katherine Burdekin (aka “Murray Constantine”) - Swastika noc (1937)

Vynikající příklad sub-žánru SF Hitler Wins. To je neobvyklé v tom, že to bylo publikováno Klubem levých knih a bylo napsáno, když byl Hitler u moci, takže strach z nacistické budoucnosti byl okamžitý.

Octavia Butler - Survivor (1978)

Černá americká spisovatelka, objevená tradičním proudem po letech uznávání v oboru SF. Kindredis je její nejotevřenější politický román, vzorová mistrovská řada je nejoblíbenější. Survivor skvěle mísí žánr SF s otázkami kolonialismu a rasismu.

Julio Cortazar - "Převzatý dům" (1963?)

Děsivá povídka podkopává představu o domě jako posvátnosti a útočiště. Jemné ničení buržoazních opozic mezi veřejným / soukromým a uvnitř / vně.

Philip K. Dick - skener temně (1977)

Mohl si vybrat téměř všechny své knihy. Stejně jako všechny z nich se jedná o identitu, moc a zradu, která je zde svázána přímo se sociálními strukturami než v některých jiných pracích (i když viz Svět světových hodin a Muž ve vysokém zámku).Neuvěřitelně dojemné.

Thomas Disch - Kněz (1994)

Zcela divoká práce antiklerikalismu. Díla temné fantasy GBH proti katolické církvi (věnovaná mimo jiné papeži ...)

Gordon Eklund - vždy možné (1974)

Studium alternativních světů, včetně zkoumání hypotetických levicových pohybů v alternativních USA.

Max Ernst - Une Semaine de Bonte (1934)

Konečný surrealistický kolážní román. Pořadí obrázků, které čtenář zapojuje do dekódování. Whodunwhat, s postavami ze zdvořilých komerčních katalogů zapojených do příběhu malých úmrtí a vysokého dobrodružství.

Claude Farrere - zbytečné ruce (1920; trans. 1926)

Bezútěšný sociální darwinismus a prototyp argumentů „rozloučení s dělnickou třídou“. „Nepotřebné ruce“ - dělníci - vzpoura je považována za ubohou před neúprosnou technologií.Chladná, reaktivní, zajímavá kniha.

Jane Gaskell - Podivné zlo (1957)

Napsáno, když Gaskellovi bylo 14, s vadami, které s sebou nese. Stále však mimořádné. Divoká pohádka se silnou sexualitou, meditacemi na Toma Paina a Marxe, revoluční otřesy vylíčené soucitně, ale bez sentimentality; plus nejvíce znepokojující baddy v beletrii.

Mary Gentle - Krysy a chrliče (1990)

Umístěn ve městě, které podkopává „feudalismus lite“ většiny žánrových fantazií. Atypická žena protagonistka má dobrodružství v panoráma města s třídním bojem, korupcí a rasovým útlakem.

Charlotte Perkins Gilmanová - „Žlutá tapeta“ (1892)

Rozšíření práce tohoto radikálního myslitele. Děsivá povídka ukazující, jak divoký genderový útlak může spočívat v „pečlivých“ vztazích stejně snadno jako ve zjevně urážlivějších vztazích. Viz také její feministické / socialistické utopie "Moving the Mountain" (1911) aHerland (1914).

Lisa Goldstein - Roky snů (1985)

Časový skluz oscilující mezi Paříží ve dvacátých letech, během hnutí surrealistů a v roce 1968, během povstání. Pomocí populárního fantastického režimu zkoumá vztah mezi surrealismem jako fantastický režim par excellence a revoluční pohyby (pokud jsou mlhavě koncipovány).

Stefan Grabiński - Temná doména (1918-22; trans. A sběr 1993)

Brilantní hrůza tohoto polského spisovatele. Neobvykle lokalizuje záhadného a ohrožujícího uvnitř symbolů modernizujícího se industrialismu v Polsku: vlaky, elektřinu atd. Toto povědomí o nestabilitě každodenního života ho vyznačuje od tradičních „nostalgických“ autorů příběhů duchů.

George Griffith - Anděl revoluce (1893)

Spíše starý, ale neobvyklý v tom, že jeho hrdinové jsou revoluční teroristé. Velmi se liší od nevychovaných anarchistických darebáků (např.) Chestertona.

Imil Habibi - Tajný život Saeeda pesoptimisty (1974; trans. 1982)

Celý název je mnohem delší. Habiby byl po několik let členem Palestinské komunitní strany, veteránem protib britského boje 40. let a členem Knessetu. Tato přátelská, neskutečná kniha se týká života Palestince v Izraeli (se surrealistickými kousky a mimozemšťany).

M. John Harrison - Viriconium Nights (1984)

Úchvatný spisovatel, který vyjadřuje odcizení moderního každodenního života s hroznou silou. Fantasy, která nemilosrdně odhaluje odcizenou povahu touhy po fantastickém útěku, a ukazuje, jak tato fantazie vždy zůstane mimo dosah.Trestá své čtenáře a postavy za jejich zapojení do fantazie. Viz také Průběh srdce.

Ursula K. Le Guin - Dispossessed: Ambiguous Utopia (1974)

Nejviditelnější politická díla tohoto spisovatele anarchistů.Zkoumání vztahů mezi bohatým, vykořisťovatelským kapitalistickým světem a chudým, téměř neúrodným (byť high-tech) komunistickým.

Jack London - Železná pata (1907)

Londýnské mistrovské dílo: učenci ze socialistického světa 27. století najdou dokumenty zachycující fašistickou oligarchii v USA a vzpouru proletariátu. Kdekoli jinde je nepochybný londýnský socialismus oslaben nejnápadnějším rasismem.

Ken MacLeod - Hvězdná frakce (1996)

Britský trockista (silně libertariánsky ohnutý), jehož všechny (velmi dobré) práce zkoumají levicovou politiku bez sloganeeringu. Například kamenný kanál uvádí argumenty o narušení marxismu. Hvězdná frakce je zde však vybrána, protože obsahuje hrdiny virtuální reality vlevo, podle jména - jmenovité volání skutečných revolucionářů přepracované v digitální podobu.

Gregory Maguire - Wicked (1995)

Skvělá revizionistická fantazie o tom, jak vítězové píšou historii.Poražený, jehož strana je zde zaujata, je Zlá čarodějnice Západu, bojovník za emancipační politiku v despotické říši Oz.

J. Leslie Mitchell (Lewis Grassic Gibbon) - Gay Hunter (1934, opětovně 1989)

Marxistickým spisovatelem klasického díla lidové skotské literatury Scots Quair a Spartacus, román, který dokazuje, že propaganda může být umění. To je velká sci-fi. Trochu orosené oči lovců-sběratelů možná, ale přesto vynikající. Jako bonus má také titul, který zní dnes zábavně. Podívejte se na jeho krátkou beletrii, která zahrnuje spoustu práce SF / Fantasy.

Michael Moorcock - Hawkmoon (1967-77, přetištěno v jednom vydání 1992)

Moorcock je erudovaný levicový anarchista a obří fantasy literatury. Téměř vše, co napsal, je zajímavé, ale Hawkmoon je vybrán zde na počest Moorcocka, který o tom řekl: „V duchu vědomě v rozporu s jingoismemjsem si vybral Němce pro hrdinu a Brita pro padouchy.“  Existuje zde také spousta satirických odkazů o politice kolem šedesátých a sedmdesátých let pro dekódování čtenáře.

William Morris - Zprávy odnikud (1888)

Socialistická (i když naivně pastorační) utopie, napsaná jako odpověď na Bellamy (nahoře), která se neobvykle nevyhýbá tvrdé politické otázce, jak získáme požadovanou utopicko-proletářskou revoluci. Viz také The Well at the World's Endand jeho další fantazie.

Toni Morrison - Milovaný (1987)

Je dobře známo, že Milovaný je vynikající kniha o rase, otroctví a vině, ale je méně obecně přijímáno, že je to fantazie. To je. Je to duchovní příběh, který by bez fantastického prvku měl jen poloviční poplatek.

Mervyn Peake - Gormenghastovy romány (1946-1959)

Strohé zobrazení mrtvého rituálu a nezbytné transformace. Nevěřte těm, kteří říkají, že třetí kniha je zklamáním.

Marge Piercy - žena na okraji času (1976)

Chicano, žena uvězněná v azylu navazuje kontakt s poslem budoucí utopie, která se narodila po „plné feministické revoluci“.

Philip Pullman - polární záře (1995)

Tato kniha je zde proto, že se zabývá morálními / politickými složitostmi s nesmyslným respektem ke svým (mladým dospělým) čtenářům a postavám. Prozkoumá svobodu a sociální agenturu a otázku použití ošklivých prostředků pro emancipační cíle. Vyvolává největší možné otázky a není jisté, že existují snadné odpovědi. Druhý v trilogii, The Subtle Knife, je dokonale dobrý překlenovací svazek ... a pak v knize tři, Amber Spyglass, se něco pokazí. Má vynikající kousky, jsou to ulice... ale je tu sentimentalita, váhání, formalismus, který nás snižuje. No dobře. Severní světla jsou stále mistrovským dílem.

Mack Reynolds - Lagrange Five (1979)

Reynolds byl po dobu 25 let aktivistou americké socialistické labouristické strany. Jeho radikální pohled na politické otázky se odráží v celé jeho práci. Tato kniha - zkoumání kvazi-utopie bez sentimentalismu - je pouze jedním návrhem. Velký dílo je také Zítřek se může lišit (1960) a Soupeřící Rigelians (1960), které výslovně zkoumají vztah mezi kapitalismem a stalinismem.

Keith Roberts - Pavane (1968)

Tyto spojené příběhy se odehrávají v současnosti, kdy byla zavražděna Elizabeth I. a Španělsko převzalo Británii. To zkoumá život ve světě, kde militantní feudální katolicismus působí jako opora sociálních a produkčních funkcí. 

Kim Stanley Robinson - Mars trilogie (1992-96)

Pravděpodobně nejsilnější těžiště pro levičácké SF v 90. letech.Rozsáhlé a promyšlené zkoumání rozmanitosti sociálních vztahů, které vedou k revolučním změnám a které k nim nevedou. (Je v ní také několik vtipů Gramsciho.)

Mary Shelley - Frankenstein, nebo moderní prométheus (1818)

Žádné varování, ale reaktivní anti-racionalistické poselství, ale naléhání na nutnost zápasit se silami, aby se uvolnila a skutečnost, že neexistuje „vrozená“ povaha lidí, ale sociální konstrukt.

Lucius Shepard - Život během války (1987)

Hrozná vize budoucí války (sotva maskovaný Vietnam) V divokém zkoumání pravdy války a americké zahraniční politiky Shepard také zkoumá vztah mezi SF, fantazií a „magickým realismem“ a pomocí svého sdíleného režimu se s vášní dívá zpět na realitu.

Norman Spinrad - Železný sen (1972 )

SF román Adolfa Hitlera ... Spinradovo vtipné, znepokojivé a divoké obvinění fašistické estetiky v mnoha žánrech SF a fantazie. Co kdyby se Hitler stal spisovatelem buničiny SF v New Yorku? Není to kniha o této možnosti, ale kniha z ní. "Stejný autor: Vítězství vůle a Pán svastiky." Statečný a ošklivý.

Eugene Sue - Putovní Žid (1845)

Obrovská kniha radikálního socialisty Sue o dobrodružstvích rodiny putujících Židů. Symbolické prvky fantazie: Žid je bojovníkem s nemilostí a jeho partnerem je utlačovaná žena. Marx nenáviděl Sue jako spisovatele (ne bez důvodu), ale peklo, je to důležitá kniha.

Michael Swanwick - dcera železného draka (1993)

Skvělé dílo, které zcela ničí sentimentální aspekty žánrové fantazie. Z žánru - víly, skřítci a všichni - zkoumá Swanwick průmyslovou revoluci, vietnamskou válku, rasismus a sexismus a únikové sny o žánrové fantazii. Opravdu skvělá anti-fantazie.

Jonathan Swift - Gulliverovy cesty (1726)

Divoký útok na pokrytectví a převýšení, který nikdy nezředí svou fantazii svou satirou: tyto dva prvky se navzájem dokonale krmí.

Alexei Tolstoy - Aelita (1922; trans. 1957)

Vzdálený příbuzný druhého Tolstého. „Revidovaná“ verze je méně dobrá, napsaná v přísném prostředí stalinismu. Důstojník Rudé armády jde na Mars a vyvolává povstání domorodých Marťanů. Dobré vzrušující věci, ale také zajímavé z hlediska „exportu“ revoluc. Podívejte se také na vynikající avantgardní filmovou verzi z roku 1924.

Ian Watson - Slow Birds (1985)

Levicový autor, jehož kolekce povídek zahrnuje chladnou demolici Thatchera a Thatcherismu. Jeho přijetí na útlak - kognitivní a politické - informuje o všech jeho strohých, mozkových pochodech.

HG Wells - ostrov dr. Moreaua (1896)

Stejně jako spousta Wellsovy práce je i toto nesnadná směs progresivních a reaktivních představ. Je to pro jeden z velkých hororových příběhů všech dob. Úžasné zkoumání kolonialismu, vědy, eugeniky, represí a náboženství: jakési fantastické ozvěny Shakespearova Tempestu.

EL White - "Lukundoo" (1927)

Jeden z nejvíce mimořádných (a téměř jistě nevědomých) projevů koloniální úzkosti a viny v historii literatury.

Oscar Wilde - šťastný princ a další příběhy (1888)

Dětská fantazie tohoto romantického, socialistického autora. Známý ostrým nedostatkem sentimentality, hluboce podvratným cynismem, který neoslabuje jejich schopnost intenzivně se pohybovat.

Gene Wolfe - Pátá hlava Cerberus (1972)

Wolfe je náboženský republikán, ale jeho tragicko-katolická perspektiva vede k hluboce neuspokojenému a neanitizovanému povědomí o sociální realitě. Tato kniha je velmi smutnou a extrémně hustou, komplexní meditací o kolonialismu, identitě a útlaku.

Yevgeny Zamyatin - My (1920; trans. 1924)

Bolševik, který si v SSSR zadělal na polooficiální represe i na počátku dvacátých let, s tímto znepokojivým dystopickým pohledem na absolutní totalitarismus. Tyto dny jsou často retrospektivně, a historicky a klamně považovány za kritiku stalinismu.


Mnohokrát děkujeme Markovi Bouldovi, Brianovi Stablefordovi a členům Mezinárodní asociace pro e-mailový seznam Fantastic in the Arts (IAFA-L) za jejich návrhy.Přebírám plnou odpovědnost za konečný výběr ...

Autor China Mieville, vytvořený z Fantastické metropole , uvádí seznam 50 sci-fi a fantasy děl, které cítí každý socialista, který by si měl přečíst.



© 2019 Antonín Jelen. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky